18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul6 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
   Davutoğluna Vatandaşı Fişleyen KÇG Soruları
  11 Eylül 2014 Perşembe 22:04

  Davutoğluna Vatandaşı Fişleyen KÇG Soruları

  "Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) adıyla faaliyet sürdürdüğü belirtilen birimin, yasal dayanağı bulunmayan fişlemeleri" Meclis gündeminde...

  "Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) adıyla faaliyet sürdürdüğü belirtilen birimin, yasal dayanağı bulunmayan fişlemeleri" Meclis gündeminde...

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi sundu.

  Kart, yolsuzluk operasyonlarının ardından vatandaşın fişlenmeye başladığı ve Emniyet bünyesindeki KÇG tarafından yürütülen çalışmalarla fişlemelerin Yozgat'ta tamamlandığı, diğer illerde ise devam ettiği iddialarına cevap aradı.

  İşte, Kart'ın Davutoğlu'na yönelttiği sorular:

  Taraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın 10 Eylül 2014 tarihli haberinde; 17 ve 25 Aralık Yolsuzluk Operasyonlarının ardından başlatılan "Örtülü fişleme" çalışmaları kapsamında, Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) tarafından sürdürülen çalışmalar sonucunda Yozgal İl'indeki çalışmaların tamamlandığı, Yozgat'ta 210 işletmenin muhalif olarak isimlendirildiği, muhalif durumda olan bu işletmelerin bir kısmının paralel yapıya destek verdiği, bir kısmının ise muhalefet partilerine destek verdiği ve hangi sektörel alamlarda faaliyet gösterdiklerinin tespit edildiği ifade ve iddia edilmektedir.

  2014 yılı başından itibaren benzeri fişleme çalışmalarının  daha da yoğunlaştığı bir vakıadır. Bu konuda somut bulgu ve bilgiler kamuoyuna yansımıştır. Mezkur haberde de sözü edilen iddialar da somut bilgilere dayanmaktadır.

  Yukarıda sözü edilen fiili çalışmaların, hiçbir şekilde yasal ve anayasal dayanağının bulunmadığı açıktır. Demokrasilerde, Hükümetlerin ve Devlet'in vatandaşını fişlemesi söz konusu olamaz. Nefret ve ayırımcılık anlamına gelen bu ve benzeri çalışmalar toplumsal barışı zedeleyen sonuçlara yol açmaktadır. Hükümet eliyle bir taraftan bölücülük yapılmakta, bir taraftan da kutuplaşmaya yol açılmaktadır. Temel hak ve özgrlüklere saldırı anlamına gelen bu fişlemelerin, anayasal ihlal boyutlarında sonuçlarının olacağı açıktır.

  Bu açıklamaların ışığında soruyoruz:

  1) Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) adıyla faaliyet sürdüren bir birim var mıdır?

  Bu birim ne zaman faaliyete geçmiştir?

  Bu birimin görev alanı ve yasal dayanağı nedir?

  2) Kanunsuz Emir ve Talimatla gerçekleştirilen, yasal ve anayasal dayanağı bulunmayan bu fişlemeler, diğer illerde de sürdürülmekte midir?

  3) Bu çalışmalar hangi yasal yetkiler ve takdir yetkisi kapsamında sürdürülmektedir?
  Aktifhaber

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ