17 Ocak 2019 Perşembe
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  10 İşçiyi Ölüme Götüren 3 Temel İhmal
  11 Eylül 2014 Perşembe 22:02

  10 İşçiyi Ölüme Götüren 3 Temel İhmal

  Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, 10 kişinin hayatını kaybettiği asansör faciasına neden olan üç temel ihmali açıkladı.


  Teftiş Kurulu Başkanı Tezel, asansör faciasına, Torunlar İnşaat’ın ihmallerinin yol açtığını söyledi. Tezel “Üretime dalıp, insanı unutmuşlar” dedi.

  Torun Center inşaatında 10 işçinin öldüğü faciayla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin araştırmalarının ilk sonuçları ortaya çıktı. Müfettiş raporuna göre ölümlere neden olan üç temel ihmal var. Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, “Bunlar, üretime dalmışlar, insan emniyetini unutmuşlar” dedi.

  Müfettişlerin tespit ettikleri üç temel ihmal şöyle:

  Asansörü en üstte durdurmaya yarayan bir yerde 'son nokta' olarak kabul edilen bölümde yer alan 'stoper' parçalarının takılmaması. Bu parça takılı olmadığı için olay meydana geldi. Raylardan bir bölümü çıkan asansörü, üzerindeki yükle taşıyamayan dişliler de kırıldı ve asansör 32'nci kattan zemine çakıldı.

  Yük taşıyan asansörler ile işçileri taşıyanların birarada olması. Hem yük hem insan taşırken emniyet amaçlı kullanmaları gereken, halat ve paraşüt sisteminin olmaması.

  Asansörü kullanan işçinin 5 gün önce çalışmaya başladığı için deneyimsiz olması. Aktifhaber

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ