19 Mart 2019 Salı
  İstanbul11 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  12 Eylülün Yıldönümünde İşkencecilere Zamanaşımı
  12 Eylül 2014 Cuma 08:33

  12 Eylülün Yıldönümünde İşkencecilere Zamanaşımı

  Bugün 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü. Binlerce mağdur hala darbe döneminde kalma işkence izlerini ruhlarında ve bedenlerinde taşıyor. Darbenin yıl dönümünde işkencecilere ödül gibi karar alındı.

  Bugün 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü. Binlerce mağdur hala darbe döneminde kalma işkence izlerini ruhlarında ve bedenlerinde taşıyor. Darbenin yıl dönümünde işkencecilere ödül gibi karar alındı.

  Amasya Ağır Ceza Mahkemesi, işkence davasının zaman aşımından düşürülmesine karar verdi.

  30 yıl sonra yargılamaya konu edilen 12 Eylül darbesinde yerel mahkeme ana davadan farklı bir kararın altına imza attı. Ankara’da açılan 12 Eylül ana davasında dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya suçlu bulunarak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Darbe döneminde yapılan işkenceler ve insanlık dışı muamelelerle ilgili bir çok ilde de şikayetçilerin başvuruları üzerine çeşitli davalar açıldı. Amasya’da açılan davada farklı bir kararın altına imza atıldı.

  İNSANLIK SUÇU

  Hasan Kaplan isimli vatandaş, 1980-1981 yılları arasında 12 Eylül Askeri Darbesinden sonra gözaltına alındığı ve Amasya Et Balık Kurumu’nda işkence ve kötü muameleye uğradığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Amasya Savcılığı,  “işkence” suçunu insanlık suçu kapsamında değerlendirerek, zaman aşımı hükümlerinin uygulanmayacağı gerekçesiyle, rütbeli askerler  Atalay Fitos ve Burhan Erde  hakkında dava açmıştı.

  İLK MAHKEME KARARI

  Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen  davada mahkeme Hasan Kaplan’ın avukatları Ömer Kavilli ve Mehmet Horuş’un taleplerini reddetti. Davanın zaman aşımından düşürülmesine hükmetti. 12 Eylül döneminde işlenen işkence suçlarıyla ilgili olarak,  bir mahkeme ilk defa zaman aşımı hükümlerinin uygulanmasına karar vermiş oldu.

  İŞKENCE İZİNİ GÖSTERDİ

  Dünkü duruşmaya işkence mağduru-şikâyetçi Kaplan ile birlikte katılan avukatlar Ömer Kavilli ve Mehmet Horuş, savcının değişen mütalaasını eleştirirken işkencenin insanlığa karşı suç olarak görülüp sanıkların etkin şekilde cezalandırılması gerektiğine işaret etti. Ancak mahkeme heyeti tüm talepleri reddetti ve yargılamayı bitirdi. Mahkeme oybirliğiyle davanın zamanaşımı gerekçesiyle düşürülmesine hükmetti. Avukatlar, kararı duyar duymaz duruşma salonunu terk ederken izleyiciler de sloganlarla kararı protesto etti. Davanın mağduru Kaplan da çoraplarını çıkararak işkence izlerini taşıdığını belirttiği çıplak ayaklarını mahkemeye gösterdi ve “Daha ne kanıt istiyorsunuz, işkenceciler niye cezasız bırakılıyor?” diye tepki gösterdi. Bu arada mahkemenin verdiği bu hüküm, 12 Eylül dönemi işkencecileriyle ilgili mahkemeler tarafından verilen ilk düşme kararlarından biri olması açısından önemli görüldü.

  KARARA İTİRAZ EDİLECEK

  Davayı Devrimci 78’liler Federasyonu adına izleyen avukatlardan Mehmet Horuş, Taraf’a şunları söyledi: “Sanıklar, 12 Eylül darbe planındaki katkıları nedeniyle takdirname almış kişiler, buna ilişkin Bayrak Harekat Planı örneğini sunduk, bu konuda soru sorulmasını istedik. Ancak, mahkeme tüm taleplerimizi reddetti. Bu düşme kararının 12 Eylül’ün hemen yıldönümünde verilmiş olması tesadüf olamaz. Bu, işkence suçuna cezasızlık geleneğinin ve darbe zihniyetinin devamıdır. İşkenceciler suç işleyenler halen cezasızlık koruma kalkanı altında rahatlıkla yaşamlarını sürdürüyor. Bu kararın anlamı 12 Eylül’ün sürdüğü ve süreceğidir. 12 Eylül işkencelerini cezasız bırakan kararı temyiz edeceğiz. İnsanlık suçlarında zamanaşımı işletilemez”

  “Allah'a havale ediyorum”

  12 Eylül darbesinin mağdurlarından.  Ahmet Solak cezaevinde gördüğü işkenceleri şöyle anlatıyor: “İçeride su içmek, namaz kılmak, yüksek sesle konuşmak, tuvalet ihtiyacını gidermek dahi yasaktı. İnsanlar  haklarında iddia edilen suçlamaları kabul edene kadar işkenceye tabi tutuluyordu. Elektriğe veriliyor, kış günü soğuk su dökülüyor ve sağı solu kırılacak şekilde coplarla dövülüyordu. Kenan Evren'i Allah'a havale ediyorum."

  ‘12 Eylül tahakkümü devam ediyor’

  Avukat Ömer Kavili: 12 Eylül bitmedi, 12 Eylül tahakkümü halen devam ediyor. 12 Eylül kafalara, bilinçaltlarına yerleşmiş durumda. Bu hâkimlerin uluslararası hukuk kurallarını dahi ihlal ederek karar vermesi, delilleri toplamaması kabul edilemez. Sanığın mahkemeye getirilmemiş olması kabul edilemez.  Yarın Türkiye AİHM’de mahkum olacaktır ve CMK 141 madde uyarınca hazinenin ödeyeceği paralar bu kararı verenlere rücu edilecektir. 34 yıl sonra ayağının tabanındaki işkence izlerini heyete gösterdiğinde mahkeme heyetinin kılı kıpırdamadı. Oysa insana yabancılaşarak yargılama yapılamaz.

  Bugün Gazetesi/Taraf

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ