18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  AKP TÜM CEMAATLERLE MÜCADELE EDECEK
  03 Kasım 2014 Pazartesi 00:13

  AKP TÜM CEMAATLERLE MÜCADELE EDECEK

  İktidara yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Abdurrahman Şimşek'in AKP'nin cemaatlerle mücadele edeceğini itiraf etmesi üzerine, karara tepki yağdı.

  İktidara yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Abdurrahman Şimşek'in AKP'nin cemaatlerle mücadele edeceğini itiraf etmesi üzerine, karara tepki yağdı.

  MGK kararından sonra havuz medyasının “Sülaymancı, Menzilci, Nakşi, İsmailağa ve İskenderpaşa cemaati aklınıza gelecek en ufak cemaate izin verilmeyecek” ifşaatı tepki topladı. Legal yapıların illegal gösterilip terör örgütlerinin legalleştirildiği belirtildi.

  Türkiye’nin en uzun süren MGK toplantısında hükümet, 'paralel yapı'nın ‘terör örgütü’ olarak Kırmızı Kitap’a girmesini istemişti. Bu tartışılırken, Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Abdurrahman Şimşek bir televizyon programında MGK’nın 30 Ekim’deki toplantısında, bütün cemaatlerle mücadele şeklinde ortak karar alındığını deşifre etti.

  Şimşek, “Bundan sonra devletin içinde hiçbir yapıya izin verilmeyecek. Ne Sülaymancılar ne Menzilciler ne Nakşiler ne İsmailağa Cemaati, İskenderpaşa Cemaati aklınıza gelecek en ufak cemaate izin verilmeyecek. Devlet bunlarla etkin mücadele edecek. Bundan sonra devlet, bütün cemaatlere eşit mesafede olacak. Artık Türkiye Cumhuriyeti yoğurdu üfleyerek yemek istiyor” ifadelerini kullandı. Bu şok sözlere sert tepki geldi.

  İŞTE O AÇIKLAMALAR

  CEMAATLER TERÖRÜN ÖNÜMÜ KESTİ

  İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura: Hükümet, manevi bağlarla güçlü organizasyon olan cemaatlerden korktuğu için bunlarla mücadele ediyor. Güçlenen cemaatler engellenmeye çalışılıyor. 12 Eylül'den sonra Süleymancılar ve Nurcular hedef alınmıştı. Şimdi bütün cemaatler hedefte. İktidar, dindarlara ve cemaat mensuplarına 28 Şubat'ta dahi görülmemiş baskı uyguluyor. Güneydoğu'da bu cemaatlerin terörün önlenmesinde büyük fonksiyonu var. Bugün harcananlar, terörün önünü kesenlerdir.

  İSLAMİ VE İNSANİ DEĞİL

  Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz: Bu iş, paralel yapı denilen bir cemaatle sınırlı kalmaz. Bütün cemaatler bu kapsam içine dahil edilebilir endişemiz vardı. 2010'da MGK siyaset belgesindeki değişiklikten sonra korktuğumuz başımıza geldi. Türkiye yeniden geriye dönüyor. Gülen Hareketi’yle ilgili rahatsızlığı olanlar bunu vesile bilerek yapılanlara destek veriyordu. Problemli olduğum bir gruba yapılanlar, hukuksuz olsa bile beni ilgilendirmez yaklaşımı, dönüp yine sahibini bulur. İslami ve insan hassasiyete yakışmaz.

  CEMAATLER KARDEŞLİĞİ KORUYOR

  BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum. Bir yanda silahlı örgüt var, bir yanda bin yıldır bu topraklarda birliğimizi, beraberliğimizi koruyan cemaatler var. Nasıl olur da siz silahlı eylemler yaparak devleti bölmeye çalışan bir terör örgütüyle cemaatleri aynı kefeye koyarsınız?  Bu ancak akıl tutulması olur. Cemaatler bizi birbirimize bağlayan, kardeşliği koruyan mayalardır. Bu topraklarda birlikte yaşamamızın en önemli kaynağı cemaatlerdir. Değil engel olmak her biri desteklenmeli, korunmalı ve yaşamaları sağlanmalıdır.

  BİRİ İNANCA BİRİ MENFAATE

  Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak: Yanlış temele dayanan düşünceler yok olur gider. İnanç etrafında bir azimliliği olan ve kararlılık içinde olan dernek olsun cemaat olsun varlığını sürdürür. İnanca dayalı olan yoluna devam edecek, öteki bertaraf olup gidecek.

  ALLAH BUNLARA AKIL FİKİR VERSİN

  MHP Kütahya Milletvekili Âlim Işık: Cemaatler, dini gruplar ve tarikatlar üzerinde operasyon yapmak isteyen zavallı anlayışı anlamakta güçlük çekiyorum. PYD ve PKK gibi silahlı terör örgütleri ile bir dini grubu aynı şekilde terör örgütü olarak değerlendiriyorlarsa Allah bunlara akıl fikir versin. Peşmerge’nin Türkiye topraklarını kirletmesine zemin hazırlayan anlayış başkasından önce kendini terör örgütü grubunda değerlendirirse daha uygun olur.

  LEGAL YAPILAR: PKK VE HDP

  MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri: 'Legal görünümlü illegal yapı' şeklindeki yanlış ifadenin içine AK Parti dahil her türlü yapıyı sokabilirsiniz. Türkiye'de illegal görünümlü legal yapılar PKK, HDP, İmralı'daki zat ve onların ‘paralel yapısı’ KCK’dır. AKP bunlardan korkmaktadır. MGK, tehditleri algılayamamıştır. Devlet, illegal görünümlü yapılara legal bir kimlik kazandırarak onlarla mücadeleyi bir kenara bırakmıştır. Bunlar ülkeyi felakete sürükleyecek olaylardır. AKP, MGK yokken cemaatler vardı ve olmaya devam edecekler.

  CEMAATLER YOK EDİLECEK

  Sabah’ta çalışan bir diğer isim Ömer Adıyaman da Twitter adresinden benzer ifşaatı yaptı.

  Adıyaman, “Devleti ele geçirmeye, paralel olmaya çalışan bütün cemaatlerle mücadele edilecek. TR'de FG cemaatini tasfiye edip, onun yerine başka cemaatlere fırsat verilmeyecek. Devlete hangi cemaat paralel olmaya çalışırsa yok edilecek” ifadelerini paylaştı.

  PERİNÇEK'TEN ŞOK TEHDİT: CEMAATLERİN TASFİYE SEFERBERLİĞİ YAPILACAK

  Cezaevinden çıkışı esnasında “Cemaatlerin kökünü kazıyacağız” diyen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bu kez de partisinin Balıkesir İl Örgütü'nün düzenlediği konferansta “Toplumda tarikat ve cemaatlerin tasfiyesi için geniş bir toplumsal halk eğitimi aydınlanma seferberliği yapılacak” diyerek tehditler savurdu.

  Hizmet Hareketi ile ilgili yurtların kapatılmasını, üniversitelerin kamulaştırılmasını isteyen Perinçek cezaevi çıkışı da ‘Tayyip Erdoğan ile beraber mi olacaksınız’ sorusuna “Evet, o konuda beraber olacağız” karşılığını vermişti.

  Bugün Gazetesi

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ