18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Almanya’dan PKK’ya silah sinyali
  16 Ekim 2014 Perşembe 23:56

  Almanya’dan PKK’ya silah sinyali

  Almanya’nın iktidar partisi CDU’dan PKK’nın silahlandırılmasına destek açıklaması geldi. Merkel’in partisinin grup başkanı Kauder, IŞİD’e karşı PKK dahil Peşmerge dışındaki diğer Kürt gruplarına da silah desteği verilebileceğini söyledi.

  IŞİD’le mücadele için Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin silahlı gücü Peşmerge’ye eğitim ve silah desteği veren Almanya’dan çarpıcı bir açıklama geldi.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi'nin Meclis Grup Başkanı Volker Kauder, IŞİD'e karşı Peşmerge haricindeki Kürt gruplarına da silah desteği verebileceklerini açıkladı.

  Spiegel dergisinin internet sitesine konuşan Volker Kauder, "Türkiye'nin PKK ile problemlerinin farkındayım ama arkanıza yaslanıp IŞİD'in önemli sınır kasabalarını aldığını ve küresel barış için giderek daha tehlikeli hale geldiğini seyretmek çözüm olamaz" dedi.

  PKK da dahil olmak üzere Peşmerge haricindeki grupları destekleme fikrini dışlamadığını belirten Alman siyasetçi, "Ama bu tabii ki Türkiye'ye karşı değil, Türkiye ile birlikte yapılır" ifadelerini kullandı.

  Gönderilecek silahların başka bölgelere kaydırılması tehlikesinin de olduğunu kabul eden Kauder, fakat IŞİD tehdidinin daha önemli olduğunu vurguladı.

  IŞİD HEDEF ALINMALI

  PKK’nın bir terör örgütü olduğunun belirtilmesi üzerine ise Volker Kauder, Türkiye’deki çözüm sürecini hatırlattı ve ‘insanlıktan çıkmış’ IŞİD’in hedef alınmasını istedi.

  PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı gücü YPG, IŞİD’e yönelik operasyon gerçekleştiren ABD öncülüğündeki koalisyon ile işbirliğine başladıklarını açıklamıştı.

  DAVUTOĞLU GÜVENLİ BÖLGELERİ AÇIKLADI

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’de Türkiye’nin istediği güvenli bölgeleri açıkladı. Al Jazeera’ya konuşan Davutoğlu, belirtilen güvenli bölgelerin derinliğinin insani duruma göre değişebileceğini kaydetti. Davutoğlu güvenli bölge istedikleri yerleri şöyle tarif etti: "Halep’in kuzeyinde olması lazım. Çünkü Halep’te hem rejim saldırıları var hem IŞİD saldırıları var. Halep ile Türkiye sınırları arasında olması lazım. İdlib’in Türkiye sınırına yakın yerlerinde, aynı şekilde Lazkiye’nin kuzeyinde, yine Haseke’de belli bölgelerde, şu anki Cerablus bölgesinde, Aynul Arap’ta. BM’nin belirlemesi en doğru olanıdır. Uluslararası meşruiyeti güçlü olur.”

  BUGÜN GAZETESİ

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ