19 Mart 2019 Salı
  İstanbul10 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  BANKA BATIRMAYA ÇALIŞAN ERDOĞANA NE DİYECEK?
  18 Eylül 2014 Perşembe 23:09

  BANKA BATIRMAYA ÇALIŞAN ERDOĞAN'A NE DİYECEK?

  TÜSİAD toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedefinde yine Bank Asya vardı. Erdoğan'ın bankacılık sistemini ve ekonomiyi alt üst edecek o sözlerine Başbakan Davutoğlu ne diyecek?

  TÜSİAD toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedefinde yine Bank Asya vardı. Erdoğan'ın bankacılık sistemini ve ekonomiyi alt üst edecek o sözlerine Başbakan Davutoğlu ne diyecek?

  Hisseleri bugün tavan yapan, Sermaya yeterlilik rasyosu bakımından Türkiye'nin 3. büyük bankası olan, bugüne kadar parasını çekmek isteyip de geri çevrilen tek bir mudisi bile olmayan Bank Asya bugün yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedefindeydi...

  Katar dönüşü BDDK'yı "Bank Asya'ya el koyması" konusunda üstü kapalı tehdit eden Erdoğan, bugün TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada Bank Asya'nın battığını iddia etti. Erdoğan "Bank Asya batmış zaten" dediği saatlerde ise Bank Asya'nın hisseleri tavan yapıyordu.

  DAVUTOĞLU, ERDOĞAN'A "HOP" DİYEBİLECEK Mİ?

  17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası Paralel Yapı diyerek Cemaati hedef alan "size su bile yok" diyerek adeta bitirme yemini eden Erdoğan'ın hedeflerinden birisi de Bank Asya idi. Kanunen suç olmasına rağmen ara ara yaptığı açıklamalarla Erdoğan, Bank Asya'yı hedef alıyordu.

  Son olarak Katar dönüşü yaptığı açıklama ile BDDK'nın Bank Asya'ya el koyması gerektiğini söylemişti.

  Erdoğan şöyle demişti:

  "Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaş parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK'nın atması gereken adımlar var.

  Hangi maddeyi uygular bilemem ama benim de ülkemin birliği, dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur"

  Erdoğan'ın buradaki açıklamasında iki kısım ön plana çıkmıştı. Birincisi Erdoğan "Eğer vatandaş parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir" diyerek vatandaşların parasını çekememe ihtimali olduğunu iddia etmişti.

  Bank Asya Yönetimi, Erdoğan'ın bu iddiasına anında cevap verdi. Bankadan yapılan açıklamada "Bankada mevduatı olup da parasını çekemeyen tek bir mudimiz bulunmamaktadır" denildi.

  Bank Asyadan Cumhurbaşkanı Erdoğanın O Sözlerine Cevap

  Erdoğan'ın açıklamasında ön plana çıkan ikinci kısım da BDDK'yı el koymazsanız "sorumlu olursunuz" sözleriydi.

  Erdoğan'ın Bank Asya'yı hedef alan bu açıklamalarına başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Hükümet'in ekonomi yönetimi tarafından ertesi gün hemen cevap geldi.

  Başbakan Davutoğlu, Bankacılık sisteminde kuralların belli olduğunu ve kurallara uyanların herhangi birşeyden çekinmesine gerek olmadığını söyledi.

  İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bank Asya ile ilgili açıklaması;

  "Türkiye bir hukuk devleti. Bankacılık sistemimizin ne kadar dayanıklı olduğu son yıllarda görülmüştür. Bir takım manipulatif bankalarla ilgili çıkarılan haber art niyetlidir. Bank Asya da dahil herhangi bir banka objektif kriterler içinde bu sistemin işleyişine aykırı noktadaysa bu değerlendirme BDDK başta olmak üzere kurumların görevidir. Kurallar bellidir. Kurallara uyanların herhangi bir şeyden çekinmesine gerek yoktur"

  Davutoğlundan Çok Kritik Bank Asya Açıklaması

  Erdoğan'ın kanunen suç olan sözlerine Ekonomi'nin patronu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten de açıklama geldi.

  Her iki bakan da Bankalarla ilgili kararların bağımsız bir kuruluş olan BDDK'nın verdiğine dikkat çekti.

  Banka Batırma Çabasının 3 Yıl Hapsi Var

  Sorumlu olan Başbakan ve Bakanlardan böyle açıklamalar gelirken, bulunduğu makam itibariyle "sorumsuz" olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün yine Bank Asya'yı hedef alan açıklamalar geldi.

  Önceki açıklamasına göre daha ileriye giden ve Bank Asya'nın battığını iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerine "Kurallara uyanların herhangi bir şeyden çekinmesine gerek yok" diyen Davutoğlu ne diyecek?

  ERDOĞAN'IN 'ZATEN BATMIŞ' DEDİĞİ BANK ASYA'NIN SERMAYE YETERLİLİĞİ, KRİTERLERİN İKİ KATI

  Bank Asya’nın sermaye yeterlilik rasyosu, Basel Kriterleri’nin iki katından fazla ve Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu açıklandı. Basel Kriterleri’nde yüzde 8 olarak kabul edilen bir bankanın sermaye yeterlilik rasyosu oranı Bank Asya’da yüzde 17,35 olarak duyuruldu.

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ