18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul6 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Efkan Alaya PKKnın Kaçırdığı 10 Çocuğu Sordu
  11 Eylül 2014 Perşembe 22:13

  Efkan Alaya PKKnın Kaçırdığı 10 Çocuğu Sordu

  "Muş’un Bulanık İlçesi’ne bağlı Çataklı Köyü’ne 7 Eylül 2014 günü PKK’lılar baskın yaptığında güvenlik görevlileri neden müdahale etmemiştir?"

  "Muş’un Bulanık İlçesi’ne bağlı Çataklı Köyü’ne 7 Eylül 2014 günü PKK’lılar baskın yaptığında güvenlik görevlileri neden müdahale etmemiştir?"

  MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 7 Eylül günü Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Çataklı Köyü’nde PKK’lı teröristler ve köylüler arasında yaşananları TBMM gündemine taşıdı.

  Türkkan, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği önergede, "7 Eylül 2014 günü Muş’un Bulanık İlçesi’ne bağlı Çataklı Köyü’ne ellerinde silahlarla gelen yaklaşık 30 PKK’lı köylüleri camide toplamıştır. Halktan kendilerine destek vermelerini isteyen PKK’lılar, giderken biri kız olmak üzere yaşları 12- 15 arasında değişen 10 çocuğu yanlarına alıp götürmüştür. Olayın ardından Muş Valisi Vedat Büyükersoy, “Çocukların kendi istekleri ile mi yoksa zorla mı götürüldüğünü bilmiyoruz. Gerekli soruşturmayı yapıyoruz.” Yönünde bir beyanat vermiştir. Ardından Genelkurmay Başkanlığı ve Muş Valiliği’nden iki farklı açıklama gelmiştir. Genelkurmay Başkanlığı çocukların kaçırıldığını söylerken, Valilik ise çocukların çalışmak için İstanbul'a gitmek üzere köyden ayrıldıklarını belirtmiştir." dedi.

  Önergedeki sorular şöyle:

  - Muş’un Bulanık İlçesi’ne bağlı Çataklı Köyü’ne 7 Eylül 2014 günü PKK’lılar baskın yaptığında güvenlik görevlileri neden müdahale etmemiştir?

  - Müdahale edilmemesinin nedeni çözüm sürecinin bir parçası mıdır?

  - PKK’lılar köyden kaç çocuğu kaçırmıştır?

  - Muş Valisi Vedat Büyükersoy, “Çocukların kendi istekleri ile mi yoksa zorla mı götürüldüğünü bilmiyoruz.” Açıklamasını neye istinaden yapmıştır?

  - Size göre henüz İlköğretim çağında olan bu çocukların kendi isteğiyle dağa çıkmaları mümkün müdür?

  - Çocukların kaçırılması ile ilgili Devletin iki kurumundan iki farklı açıklama yapılmıştır. Genelkurmay Başkanlığı çocukların kaçırıldığını söylerken, Muş Valiliği çocukların çalışmak için İstanbul'a gitmek üzere köyden ayrıldıklarını belirtmiştir. Bu belirsizliğin nedeni nedir?

  - Kaçırılan çocukları kurtarmak için herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Çocukların ailelerine teslim edilmesi için PKK ile pazarlık yapılması gündemde midir?

  - Bundan sonra da benzer olayların yaşanmaması için bölgede ek tedbirler alınacak mıdır?"

  zaman

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ