19 Mart 2019 Salı
  İstanbul10 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Faili Meçhul Yakınlarından Temizözün Tahliyesine Tepki
  14 Eylül 2014 Pazar 22:30

  Faili Meçhul Yakınlarından Temizözün Tahliyesine Tepki

  Balyoz hükümlüsü ve faili meçhul cinayetler davası sanığı emekli Albay Cemal Temizöz’ün tahliyesine tepki geldi.

  Balyoz hükümlüsü ve faili meçhul cinayetler davası sanığı emekli Albay Cemal Temizöz’ün tahliyesine tepki geldi.

  Şırnak’ın Cizre ilçesinde her hafta eylem yapan ve kendilerine ‘Cumartesi Anneleri’ diye hitap eden faili meçhul yakınları, Temizöz’ün tahliyesinin bir hukuk skandalı olduğunu ifade ederek eylem yaptı.

  Balyoz davasından aldığı 18 yıl hapis cezası onanan Temizöz, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-95 yıllarında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili dava sebebiyle Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen tahliye edilememişti.

  Temizöz’ün avukatı Ünsal Aktaş da, müvekkiliyle ilgili davaya bakan Diyarbakır özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından dosyanın ortada kaldığını kaydederek, hem dosyanın bakacağı mahkemenin belirlenmesi hem de Temizöz’ün tahliyesi için Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne başvurmuştu. Yargıtay 5. Ceza Dairesi de Temizöz’ün tahliyesine karar verdi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde, faili meçhul olarak yakınlarını kaybeden Cumartesi Anneleri, bu karara tepki gösterdi.

  Cumartesi Anneleri, dün Cizre Sanat Sokağı’nda 300’üncü kez bir araya geldi. Kayıp yakınlarının fotoğraflarını taşıyan anneler, faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu ‘kayıplar albümü’ diye pankart açtı. Zaman'ın haberine göre, grup adına açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Şırnak Şube Üyesi Yusuf Vesek, “Binlerce insanın katili Cemal Temizöz’ün serbest bırakılması bir insanlık ayıbıdır. Bu, memlekette silinmeyecek bir kara lekedir ve bir hukuk skandalıdır. Biz bu skandalları insan hakları olarak kınıyoruz. Biz adalet istiyoruz. İnsanlarımız bunun peşindedir.” diye konuştu.

  Zaman

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ