19 Mart 2019 Salı
  İstanbul11 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Hükümet ve İmralı yol haritası üzerinde anlaştı
  17 Ekim 2014 Cuma 00:00

  Hükümet ve İmralı yol haritası üzerinde anlaştı

  Bu hafta sonu Kandil'de KCK yetkilileriyle görüşecek olan HDP heyeti, hükümetin üzerinde çalışmalarını tamamladığı yol haritası taslağını da beraberinde götürecek. HDP’li Pervin Buldan kendileri ile paylaşılan planın ilk maddesinin “Müzakere” olduğunu bel

  HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan çözüm sürecinin yol haritasını oluşturan metnin bir kısmını hükümetin kendilerine verdiğini belirtti. Bu hafta sonu Kandil’e gidecek olan HDP heyeti metni PKK yöneticileri ile görüşecek. Heyet döndükten sonra 21 Ekim’de de İmralı’ya gidecek.
  Kandil ve İmralı’ya giden heyette yer alan Buldan, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada yol haritasının ilk maddesinin “Müzakereler başlar” olduğunu söyledi.

  Buldan “Müzakerelerin başlaması için Sayın Öcalan’ın koşullarında değişiklik yapılması, başka heyetlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve gazeteciler ile görüşmesine olanak tanınması gerekiyor” dedi.

  Yol haritası konusunda devlet ile  Öcalan arasında mutabakata varıldığını söyleyen Buldan, taslak metnin içinde tarihleriyle 6 aşamayı barındıran giriş bölümünü, Kandil’e götürmek istediklerini söyledi. Buldan, hafta sonu Kandil’de yapılacak görüşmelerde yol haritasını ele almayı planladıklarını belirtti.

  KCK’DAN BİRİ GÖRÜŞSÜN

  Buldan, Öcalan’ın görüşmesi gereken kesimler arasında Kandil’deki KCK yetkililerinin mutlaka yer alması gerektiğini de belirtti. “Madem kendisi çıkarılmıyor, oradan birini getirsinler. Bunun kamuoyuna açık, herkesin bilgisi dahilinde yapılması da şart değil. Öcalan’ın özgürlüğünü tartışmak istiyoruz. Sürecin tamamlandığı aşamada bu gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

  ATALAY: SÜREÇTE HAREKETLİLİK OLACAK

  AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Akil İnsanlar Heyeti ile yeniden toplantılar yapılacağını ve çözüm sürecinde önümüzdeki günlerde hareketlilik olacağını söyledi.

  Atalay, “Yol haritası büyük oranda hazırlandı. Karşı tarafla, siyaset ve örgüt kesimiyle bunlar tartışılıyor. Yeni diyaloglar gündemde. Çözüm süreci hareketliliğini önümüzdeki günlerde siz de göreceksiniz. Çözüm sürecinde zaaf yok. Önceden belirlenen takvim yürüyor” dedi.

  KOŞULLARI DEĞİŞMEYECEK

  Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının değişeceği iddialarına  ilişkin Atalay, "Böyle bir şey söz konusu değil" dedi. Yeni cezaevine götürüleceği haberlerini de yalanladı.

  GENELKURMAY: TERÖRİSTLER ANKARA'DA BAYRAK İNDİRDİ

  Genelkurmay Başkanlığı, teröristlerin Ankara’da bayrak indirdiğini açıkladı. "Bölücü terör örgütü mensubu dört terörist tarafından, Ankara Altındağ Belediyesi Anaokulu'nda bayrak direğinde asılı bulunan Türk bayrağı, ipi kesilerek indirilmiştir. Olayla ilgili dört kişi yakalanmış, ikisi hakkında yasal işlem başlatılmış, diğer ikisi serbest bırakılmıştır" denildi. Teröristlerin Muş Bulanık’ta da bir kişiyi kaçırdığı belirtildi.

  ROMA'DA TÜRK MÜŞAVİRLİĞİNE SALDIRI

  İtalya'nın başkenti Roma'da korsan göstericiler Repubblica Meydanı’ndaki Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği ofisine saldırdı. Saldırıyı Twitter hesabından duyuran Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik "20 kişilik PKK'lı grup, müşavirlik önünde düzenledikleri eylem sırasında binaya saldırıda bulundu. Binamıza sis bombası atıldı. Bu saldırıyı lanetliyoruz" dedi.

  İtalyan yetkililer "Binaya boyalı saldırıda bulundu" açıklaması yaptı. Polisin, Roma Büyükelçiliği ve Kültür Müşavirliği önündeki güvenlik önlemlerini artırdığı belirtilirken Türkiye'nin Venedik'teki fahri başkonsolosluğunun önüne de provokatif yazılar yazıldığı belirtildi. Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Esin Zeynep Dinçer'in Türkiye'de bulunduğu öğrenildi.

  BUGÜN GAZETESİ

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ