19 Mart 2019 Salı
  İstanbul10 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  İBRAHİM OKURDAN MAHİR ÜNALA GAYRİMEŞRU CEVABI
  26 Eylül 2014 Cuma 22:28

  İBRAHİM OKUR'DAN MAHİR ÜNAL'A "GAYRİMEŞRU" CEVABI

  HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın sözlerine cevap verdi.

  HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın sözlerine cevap verdi.

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Daire Başkanı ve HSYK üyelik seçimi adayı İbrahim Okur, "HSYK seçimlerinin gayrimeşru sayılması mümkün değil. Şuandaki mevzuat çerçevesinde yapılan bir seçim var. Bu seçim meşru bir seçimdir. Sonucuna göre bir seçim gayrimeşru olmaz. Sonucu beğenmeyebilir birileri, bunun için adım atabilirler ama 'bizim istediğimiz gibi olmazsa' gayrimeşru diyemeyiz." dedi.

  Okur, Ankara'da katıldığı bir program öncesi basın mensuplarının sorularına cevap verdi. 'AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal açıklamalarında 'milli irade' vurgusu vardı. Yargı milletin iradesini dışlayan bir pozisyonda mı?" sorusuna Okur, "Milli irade sadece iktidar partisinin iradesi değildir. Milli irade hem parlamentodaki bütün partilerin iradesidir hem de yasama ve yargı kuvvetlerinin bütünüdür. Modern demokrasilerde milli irade bu üçünün iradesidir. Yüzde 51 oy alan bir partinin parlamentoda yasa çıkarırken bir gücü vardır. Bunu kabul ederiz ama 'tek başına bu yeterlidir' derseniz o zaman Anayasa Mahkemesi'ne gerek yok. Yasaları denetletmeye gerek yok. Burada bir kavram kargaşası yaşıyoruz gibi geliyor. Milli iradenin tanımı iyi yapmak lazım." şeklinde cevap verdi.

  "HSYK seçimleri usulen gayrimeşru sayılır mı?" sorusuna ise Okur şu şekilde cevap verdi: "Mümkün değil. Şuandaki mevzuat çerçevesinde yapılan bir seçim var. Bu seçim meşru bir seçimdir. Sonucuna göre bir seçim gayrimeşru olmaz. Sonucu beğenmeyebilir birileri, bunun için adım atabilirler ama 'bizim istediğimiz gibi olmazsa' gayrimeşru diyemeyiz. Kimse de kara propaganda yapmıyor. Biz televizyonda konuşulan bir konu üzerine yorum yapıyoruz."

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ