19 Mart 2019 Salı
  İstanbul12 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  İETTDE DE YOLSUZLUK SKANDALI!
  26 Eylül 2014 Cuma 05:35

  İETT'DE DE YOLSUZLUK SKANDALI!

  İETT Genel Müdürlüğü’nde Taşıt daire başkanları, Destek Hizmetleri, Bölge müdürleri, işletme ve hareket şeflerinin de içinde bulunduğu bir şebekenin, kurumu trilyonluk zarara uğrattığı iddia edildi.

  İETT Genel Müdürlüğü’nde Taşıt daire başkanları, Destek Hizmetleri, Bölge müdürleri, işletme ve hareket şeflerinin de içinde bulunduğu bir şebekenin, kurumu trilyonluk zarara uğrattığı iddia edildi.

  İstanbul Büyükşehir belediyesi’ne bağlı İETT Genel Müdürlüğü’nde 2000 yılından bu yana görev yapan bir personel, Taşıt daire başkanları, Destek Hizmetleri, Bölge müdürleri, işletme ve hareket şeflerinin de içinde bulunduğu bir şebekenin, kurumu trilyonluk zarara uğrattığını iddia etti.

  Kurumunda çalışan 1300 memur ile birlikte İETT Teftiş kurulu ve müfettişlerine, 13.09.2014’de ihbar maili yollandığı halde her hangi bir soruşturma başlatılmadı.

  "SUS PAYI OLARAK MÜDÜR YAPTILAR"

  Karşı Gazete’nin haberine göre, ihbar mailini yazan İETT personeli S.B, söz konusu şebeke hakkında tüm detayları anlattı.

  Destek hizmetleri’nde Başkan Hakan Ekin’in kurum talebi adı altında yolsuzluk ve hırsızlık yaptığını iddia eden S.B, şu açıklamada bulundu:

  “Başkanlık tarafından gökçe firmasından 34 Bin lira alındı. (15 Bin lira nakit para 19 Bin lira çek), Alınan paralar sesli ve görüntülü ispatı mümkündür.

  Müdür Dursun Çapraz, Şef  Necip Köse ve Bülent Kınalı tarafından aralarında paylaşıldı.

  Firma bu olayı, yolsuzluk ve hırsızlık iddiasından dolayı Sayıştay müfettişi tarafından görevden alınan Uğur Mıntış’a anlatıyor ve firma yetkilisi ile beraber İETT’de  gizli genel müdür Alaaddin Şahin, Genel müdür yardımcısı Hasan Özçelik’e ve Genel Müdür Mümin Kahveci’ye anlatıyorlar.

  Bu olay hakkında soruşturma açmaları gerekirken bu kişileri görevden alarak, yolsuzluk ve hırsızlık iddiasıyla görevden alınan Uğur Mıntış’ı  sus payı olarak müdür yaptılar.

  Tabiri caizse ‘Benim hırsızım iyidir’ denilerek, olayın üzeri örtülmüş ve Destek Hizmetleri başkanı Hakan Ekin, hiç bir şey olmamış gibi görevinin başında kalmıştır”

  "RAMAZAN ERZAĞI’NDA BİLE ÜÇ KAĞIT YAPIYORLAR"

  İETT Destek Hizmetleri başkanı Hakan Ekin tarafından Ramazan ayında personele dağıtılmak üzere Ramazan Erzak Kolisi kargo bedeli dahil edilerek ihaleye çıkarılmıştı diyen S.B, yapılan ihalenin sonucunda kurum ihalesi bitmiş olduğu halde dağıtımların evlere yapılmadığını iddia etti.

  İhaleyi alan firmanın, erzakları kuruma toptan teslim ettiğini söyleyen S.B, aradaki yaklaşık 100 Bin Lira kargo bedelinin birileri tarafından paylaşıldığını iddia etti.

  Bu konu açığa çıktığında Genel müdür ve yardımcıları konu hakkında soruşturma başlatacakları yerde, bu olayı ortaya çıkaran personeli görevden uzaklaştırdılar.

  "İETT HATLARINI YAĞMALIYORLAR"

  Mavi Marmara Birlik A.Ş.'ye bağlı 400 A Hattında çalışan ve bu hat için kiralanan 62 adet özel halk otobüsü olduğunu söyleyen S.B, bu otobüslerin, İETT Genel müdürü Mümin Kahveci , İETT Otobüs işletme daire başkanı Ayhan Ayvaz, Metrobüs daire başkanı Abdullah Kazdal, Avrupa 1. bölge müdürü Ahmet Albayrak, Arif Duran ve Bakırköy işletme Şefi İlyas Aslan ait olduğunu iddia etti.

  Bu şahıslar, İETT içindeki konumlarını kullanarak kendilerine ve beraberinde nemalanan şahıslara İETT’nin en güzel hatlarını peşkeş çekiyorlar diyen S.B, İETT’ye hiçbir bedel ödemeden elde edilen bu hatlardan elde edilen usulsüz kazanç ile kurumun, milyonlarca lira zarara uğradığını belirtti.

  Ayrıca S.B, bu şebekenin bu hatlardan elde ettikleri paralar ile çok sayıda daire ve gayrimenkulün, satın alındığını ve araştırıldığı taktirde kimlerin üzerine nasıl alındığının ortaya çıkacağını ifade etti.

  DERNEK YÖNETİCİLERİNE CEZA YOK

  Özel Halk Ulaşım, Mavi Marmara ve ÖHO Derneklerinin yöneticilerine ait otobüslere hiçbir ceza uygulanmadığını söyleyen S.B, bu gerçek örneğin A-945 kodlu Emin Uysal’a ait Silivri Birlik Otobüsü teftiş raporları incelendiğinde ortaya çıkacaktır dedi.

  Ayrıca yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sadece maddi kazanç ile sınırlı kalmadığını söylerek, bir çok bölge şefliklerinin kişisel ihtiyaçlarından tutun da, İkitelli Garajı mescidi’nin halılarına kadar bir çok ihtiyacın, Özel Halk Otobüsleri tarafından karşılandığını da ifade etti.

  "MEMURLAR LOJMANLARDA KALAMIYOR"

  Memurların yasal olarak hakkı olan lojmanların, memur olmayan şahıslara verildiğini ve bu yüzden bazı memurların kirada oturmak zorunda kaldığını belirten S.B;
  “Hakkı olmadığı halde görevden alınan Necip Köse, İstanbul’un en güzel ve en nezih semtlerinden biri olan Bebek’de lojmanda oturuyor. Bu lojman Köse’ye Dursun Çapraz tarafından sus payı olarak verildi.

  Yine memur olmayan ve karşılıklı rant ilişkisi sağlanan bir firmanın çalışanı olan Yunus Bulut isimli şahısa, Destek Hizmetlerinde başkan olan Hakan Ekin tarafından, İkitelli garajında lojman tahsis edildi” dedi.

  Karşı Gazete

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ