18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  KATILIM BANKASI ZİRAATİN PARA KAYNAĞI?
  16 Ekim 2014 Perşembe 08:27

  KATILIM BANKASI ZİRAAT'İN PARA KAYNAĞI?

  Türkiye’de 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası sermayeli katılım bankası kurulmasına izin verilen Ziraat'in para kaynağı da belli oldu.

  Türkiye’de 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası sermayeli katılım bankası kurulmasına izin verilen Ziraat'in para kaynağı da belli oldu.

  BDDK'dan katılım bankası izni alan Ziraat 9 ay içinde katılım bankası kurmak zorunda. Sermaye için gerekli 300 milyon doların tamamı Hazine Müsteşarlığı'ndan karşılanacak.

  Bank Asya’yı alıp almayacağı günlerce tartışılan Ziraat Bankası’na katılım bankası kurması için izin çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) izni dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Karara göre, hakim kurucu ortak Ziraat Bankası ile diğer kurucu ortaklar Ziraat Sigorta, Ziraat Hayat ve Emeklilik AŞ, Ziraat Yatırım Menkul Değerler ve Ziraat Teknoloji tarafından Türkiye’de 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası sermayeli katılım bankası kurulmasına izin verildi. Ziraat Bankası 9 ay içinde bir katılım bankası kurmak zorunda.

  300 MİLYON DOLAR NASIL KARŞILANACAK?

  Sermaye için gereken söz konusu 300 milyon doların tamamının Hazine Müsteşarlığı’ndan karşılanacağı belirtildi. Bunun nedeni ise ‘hassasiyetler’. Ziraat’in faizle işlem yapması katılım bankasına da Ziraat’in bu parayı aktarmasından kaçınılıyor. Bu nedenle Hazine’nin 300 milyon doları Ziraat Bankası’na aktaracağı, bu paranın da Ziraat Bankası’nın öz kaynaklarına gireceği yani bilançoda yer alacağı öne sürüldü. Hazine’nin Ziraat Bankası’na kaynağı aktardıktan sonra faiz kaygısı nedeniyle hangi kaynaklardan karşılandığına yönelik bir açıklama yapılabileceği de belirtiliyor.

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ağustos ayının başında katılım bankacılığı konusunda bir-iki maddelik bir yasal değişikliğin gündeme geleceğini, bazı hassasiyetler nedeniyle Hazine’nin de sermaye koymasına ihtiyaç olduğunu dile getirmişti. Ziraat Bankası yetkilileri, yapılacak yasal değişikliğin daha çok Vakıflar Bankası ile Halkbank’ı ilgilendireceğini, Ziraat Bankası’nı ilgilendiren bir değişiklik beklenmediğini savundular. Yetkililer, “Zaten Ziraat Bankası’nın kuracağı katılım bankasında sermayenin bazı hassasiyetler gözetilerek Hazine tarafından karşılanacağı konusunda tereddüt yok, aktarma konusunda da bir sorun yok” dediler. Diğer taraftan bazı yetkililer Hazine’nin kaynak aktarmasının ardından Ziraat Bankası’nın her yıl Hazine’ye ödediği temettüyü ödemeyebileceğini bildirdi.

  VAKIFLAR NE YAPACAK?

  Hürriyet'in haberine göre, Vakıfbank’ın da bir katılım bankası için çalışmalara başladığı biliniyor. Vakıfbank’ın da Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla bir katılım bankası kurabileceği ifade ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’ta hissesi olduğu, bu hisseler aracılığıyla doğrudan vakıfların bir katılım bankası olabileceği belirtiliyor.

  Hürriyet

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ