17 Ocak 2019 Perşembe
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Kobani Öcalanın hicret yeri olduğu için kutsalmış!
  09 Ekim 2014 Perşembe 11:48

  Kobani Öcalan'ın hicret yeri olduğu için kutsalmış!

  Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına katılan Yazar Muhsin Kızılkaya, Kobani'nin Öcalan'ın hicret yeri olduğundan Kürtler için kutsal ve çok önemli olduğunu söyledi.

  Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına katılan Yazar Muhsin Kızılkaya, Kobani'nin Öcalan'ın hicret yeri olduğundan Kürtler için kutsal ve çok önemli olduğunu söyledi.

  CNN TÜRK'te Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programında Kobani'nin Kürtler için önemi tartışıldı.
   
  Programa konuk olarak katılan isimlerden Gazateci-Yazar Muhsin Kızılkaya Kobani'nin Kürtler için neden bu kadar önemli olduğunu anlattı.
   
  Muhsin Kızılkaya Kobani'nin tarihini şöyle anlattı:


  "Kobani yüzyılın başında küçük bir köy bile değildi. Bağdat Demiryolu inşası sırasında Almanlar orada bir istasyon kurdular. O yolu yapan şirketin isminden mülhem oraya "Company" yani Şirket anlamında Kobani denilmeye başlandı. Ayn El Arab yani Arap Çeşmesi diyordu Osmanlı oraya... Sonra orası Ermeni tehciri sırasında bir toplanma merkezi olarak kullanıldı. Bu sırada bir kaç kilise inşa edildi. Sonra Araplaştırma politikası ile sınırlar çizildi. Sınır çizilirken tren hattı esas alındı. Kobani ile Suruç birbirinden böylece ayrıldı. Yani bir köyün iki mahallesi gibiydiler. Zaman içinde orada kalan Ermeniler Araplaştırma politikası sebebiyle Sovyetler Birliği'ne kaçmak zorunda kaldılar. Orada Kürtler ve Araplar beraber yaşamaya başladı. Biraz da Ermeni kalmıştı. Daha sonra 1925'teki Şeyh Said İsyanı sırasında isyana katılsın veya katılmasın bölgedeki aşiretlerin önemli bir kısmı oraya göç etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine orada bir entellektüel mahfil oluşmaya başladı. 1930'lu yıllarda Bedirhan Kardeşler vatandaşlıktan atıldıkları için Şam'da ilk Kürtçe dergi olan Havar dergisini yayınladılar. O çevredeki Kürtler arasında bir uyanış başladı. İlk Kürtçe latin harfleriyle alfabe orada oluştu. Kürtlerin Nazım Hikmet'i kabul edilen şair orada yetişti. Bütün Kürt aydınları oraya yerleşmeye başladı."
   
  ÖCALAN İLK ORAYA HİCRET ETTİ
   
  Kızılkaya Kobani'nin Kürtler için neden kutsal olduğunu ise şöyle açıkladı:
   
  "1979 yılında da Abdullah Öcalan sınır dışına çıktı ilk olarak Kobani kasabasına gitti. O yolculuk PKK'nın tarihinde Kutsal Yolculuk olarak kabul edilir. Hicret olarak nitelendirilir. Öcalan'ın Ortadoğu sahasında yani Önderlik sahası adı verilen yere geçişi sağladığı ve ilk ayak bastığı yer oldu."
  Kaynak: ROTAHABER - ÖZEL

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ