18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Maliyede Makam Aracına Çifte Fatura Skandalı
  15 Eylül 2014 Pazartesi 17:48

  Maliyede Makam Aracına Çifte Fatura Skandalı

  Son dönemde muhalif şirketlere yönelik başlattığı “hukuksuz vergi” incelemeleri ile eleştirilerin hedefi hâline gelen Maliye Bakanlığı, ilginç bir kayıtdışı skandalı ile çalkalanıyor.

  Son dönemde muhalif şirketlere yönelik başlattığı “hukuksuz vergi” incelemeleri ile eleştirilerin hedefi hâline gelen Maliye Bakanlığı, ilginç bir kayıtdışı skandalı ile çalkalanıyor.

  Gelir İdaresi Başkanı Ertürk’ün makam aracı için ayda 5 bin lirayı bulan kira bedeli, pasta, meşrubat masrafı olarak gösterildi.

  Maliye koridorlarında dolaşan iddialara göre, Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün makam aracı “pasta” gideri ile kiralandı. Başkanın, Audi A6 makam aracının aylık beş bin lirayı bulan kira bedelini fatura etmekle zorlanan Maliye’nin bürokratları, bedeli iki ayrı fatura ile ödeme formülü geliştirdiler. İkinci fatura için ise, misafirhanenin bulunması dikkat çekti. Yani, verginin patronunun aracı, pasta, meşrubat gibi giderlerin faturası üzerinden kiralanmış oldu.

  Maliye’deki ilginç kiralama yönteminin hikâyesi şöyle:

  ARACA NASIL BİNİYOR?

  Kamu harcamalarında tasarrufa gitmek isteyen Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde müsteşar ve altındaki bürokratların yabancı marka makam aracı kullanmamasına yönelik bir düzenleme hazırladı. Düzenleme, Başbakanlık tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, müsteşarın altındaki bürokratların yabancı markalı makam aracına binmemesi gerekiyor.

  Düzenlemeyi hazırlayan bürokratlar, kamuda lüks araç kullanan bürokratların peşine düşerken, bu esnada Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün de Auidi A6 makam aracı kullandığını belirlediler. Maliye müfettişleri, bu kez “risk analiz raporu” beklemeden Adnan Ertürk’ün, lüks makam aracın peşine düştü.

  ÇİFTE FATURA DÜZENLENMİŞ

  Yapılan “örtülü” inceleme sonucunda, Başkan’ın makam aracı ile ilgili ilginç bilgiler elde edildi.

  Buna göre, verginin patronu olarak bilinen Gelir İdaresi Başkanı tarafından kullanılan 06 DB ... plakalı aracın, İstanbul merkezli bir firmadan eski Başkan Mehmet Kilci döneminde kiralandığı belirlendi. Ancak kira bedeli yüksek olduğu için çifte fatura sistemi kullanıldığı tespit edildi.

  Müfettişlerin tespitine göre, aylık kirası yaklaşık beş bin lira olan makam aracının yarı bedeli normal kira bedeli olarak ödeniyor. Diğer yarısı için ise ödeme misafirhane üzerinden gerçekleştiriliyor. Yani misafirhanenin ihtiyaçları için hizmet ve malzeme alınmış gösteriliyor. Bu durum, makam aracının peşine düşen müfettişleri bile şok etti.

  Şimdi Maliye Bakanlığı içinde, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın, makam arabası için de vergi incelemesi başlatıp başlatmayacağı merak ediliyor.

  ***

  Maliyecilerin gözü seçimde

  Yeni kabine açıklanmadan önce yakın çevresi ile vedalaşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Davutoğlu kabinesinde de yer alması Bakanlık içinde de tartışma konusu oldu.

  Özellikle, bakan olmasına kesin gözüyle bakılan Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal ve ekibinin, Şimşek’in yeniden atanması konusunda, “biz de bir anlam veremedik” şeklinde yorumda bulunmaları dikkat çekti. Ağbal’ın bakan yapılmaması kafalarda soru işaretlerine yol açtı.

  17 Aralık yolsuzluk operasyonun ardından muhalif şirketlerle ilgili başlatılan vergi incelemelerinde görev alan bürokratların, aldıkları kararlar konusunda üstatlarına, “bundan soruşturma çıkar mı” diye sordukları öğrenildi.

  Maliye Bakanlığı’nda görev yapan birçok üst düzey bürokratın 2015’te yapılacak milletvekili seçimlerini beklediği öğrenildi.

  Bakanlık içinde, birçok bürokratın milletvekili adayı olmak istediği konuşuluyor. Hatta bazı bürokratlar için “vekillik sözü almış onun için rahat”, “raporu imzalamadan önce vekillik sözü almış“ değerlendirmeleri yapılıyor.

  Taraf

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ