20 Mart 2019 Çarşamba
  İstanbul12 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  MGK’da F tipi-KCK eşitlemesi: İkisi de paralel
  02 Kasım 2014 Pazar 23:04

  MGK’da F tipi-KCK eşitlemesi: İkisi de paralel

  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, tüm tarikatların değil, F tipi örgüt ve KCK’nın “paralel yapılar” olarak tanımlanması konuşulduğu öğrenildi

  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, tüm tarikatların değil, F tipi örgüt ve KCK’nın “paralel yapılar” olarak tanımlanması konuşulduğu öğrenildi. Askeri kaynaklar, “Gelecekte başka yapılar da ülke güvenliği ve TSK açısından tehdit oluşturursa, onların da eklenmesi gündeme gelir” dedi.
  EN UZUN MGK TOPLANTISI
  Tarihe “en uzun süren MGK toplantısı” olarak geçen 30 Ekim Perşembe günkü toplantının bildirisinde “milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu güvenimizi bozan, iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği” ifadesinin perde arkası aralanmaya başladı. MGK’nın asker üyelerinin, tek bir “paralel yapı” olmadığı, Gülen cemaati örgütlenmesinin yanısıra KCK’nın da bir paralel örgütlenme olduğu yönünde vurgu yaptığı öğrenildi. Açılım sürecinde mevzi kazanan PKK’nın, KCK örgütlenmesi aracılığıyla oluşturduğu alt örgütlenmeler üzerinden gerçekleştirdiği terör ve şiddet eylemlerinden örnekler veren askerin, örgütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bazı illerinde paralel bir devlet yapılanması hedeflediğini aktardığı bildirildi. Bu nedenle, MGK bildirisinde “paralel yapı” değil “paralel yapılar” ifadesiyle çoğul tanım yapıldı.
  CEMAAT SERVİSİ Mİ
  MGK toplantısıyla ilgili Taraf gazetesinin “Asker MGK’da yalnız Fethullah Gülen cemaatinin değil tüm cemaatlerin tehdit sayılmasını istedi” yönündeki haberi de yalanlandı. Kaynaklar, Gülen cemaatinin haberi kendi yayın organlarında değil, liberal bir gazetede yayınlatmasına dikkat çekerek şu ifadeleri kullanıyor: “Amaçları, kendi örgütlenmelerinin karşısındaki cepheyi zayıflatmak, yanlarına kuvvet yığmak ve F tipi örgütle mücadeleyi zayıflatmak. TSK’yı hiç alakası yokken bu teklifi yapan tarafmış gibi göstererek hem yapılan teklifin etkisini kırmak, hükümetle TSK’yı karşı karşıya getirmektir. Bitmez bir kin duydukları TSK’yı ilerde yine bu haberlerle sıkıştırmak ve kendilerine ters personeli ayıklamaktır.”
  ‘YASAL GÜVENCE’ 
  MGK’nın asker kanadının, hükümetin 2 yıldır rafta beklettiği “Terörle Mücadelede Askere Güvence” kapsamındaki Askeri Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasıyla ilgili düzenlemenin bir an önce TBMM’ne sevk edilerek görüşülmesini istediği de kaydedildi.

  Ceyhun Bozkurt/ Aydınlık

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ