18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul6 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  MUHALEFETTEN AKPLİ MAHİR ÜNALA HSYK TEPKİSİ
  26 Eylül 2014 Cuma 05:59

  MUHALEFETTEN AKP'Lİ MAHİR ÜNAL'A HSYK TEPKİSİ

  “Bu tutum, iktidarın gayrimeşruluğunun açık delilidir. Hakim ve savcıların kendi oylarıyla seçeceği kurulu meşru saymayan bir iktidarın anayasal, hukuksal ve siyasal meşruiyeti kalmamıştır."


  AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’ın, HSYK seçimlerini iktidarın desteklediği Yargıda Birlik Platformu’nun kaybetmesi halinde sonucu ‘gayrimeşru’ sayacaklarına ilişkin açıklamasına muhalefet tepki gösterdi. CHP’li ve MHP’li vekiller, seçim sürecini meşru saymamanın Anayasa’yı ihlal anlamına geldiğini belirtti.

  AKP’li Mahir Ünal, 12 Ekim’de yapılacak HSYK seçimlerine ilişkin ilginç değerlendirmelerde bulundu. Hürriyet gazetesinin dünkü sayısında, ‘Kazanırlarsa gayrimeşru sayarız’ başlığıyla yayınlanan habere göre Ünal, “17-25 Aralık operasyonunu yapanlar, HSYK’da birtakım ittifaklarla yargıyı ele geçirmek istiyorlar. Bu seçimleri bir zümre kazanırsa biz de gereğini yaparız. Bu seçimleri gayrimeşru sayarız.” ifadelerini kullanıyordu. Ünal’ın açıklamasına göre, seçimlerin ‘meşru’ sayılma şartı seçimi iktidarın desteklediği Yargıda Birlik Platformu’nun kazanmasıydı.

  AKPli Mahir Ünaldan HSYK Seçimiyle İlgili ŞOK Açıklama

  Skandal açıklamaya muhalefetin tepkisi sert oldu. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, AKP’nin 17 ve 25 Aralık operasyonlarını ‘darbe’ olarak niteleyip, bütün antidemokratik tutum ve söylemlerini bu darbeyi engellemeye dönük gibi göstermeye çalıştığını belirtti. Altay, “17 ve 25 Aralık, bir darbe değil, sonuçtur. Soruşturmayla ilgili tüm belgeler, kayıtlar ortada. İktidar diyor ki, ‘bana darbe yaptınız.’ O manzara yargı darbesi değil. Asıl şu anda yürütmenin yargıya darbesi söz konusu. Bu sözleri, Mahir Ünal’a yakıştıramadım. Bulunduğu görev itibarıyla, anayasa çerçevesinde işleyen bir süreci meşru saymamak, Anayasa’yı ihlaldir. ‘Sandıktan çıkan sonuç işimize gelirse milli irade, gelmezse gayrimeşru.’ Talihsiz sözler. HSYK seçimleri, Anayasa’ya göre yürümek zorunda.” ifadelerini kullandı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise, konuyu yazılı açıklamayla değerlendirdi. Tezcan, “Bu tutum, iktidarın gayrimeşruluğunun açık delilidir. Hakim ve savcıların kendi oylarıyla seçeceği kurulu meşru saymayan bir iktidarın anayasal, hukuksal ve siyasal meşruiyeti kalmamıştır. Anayasal düzenin meşruiyetini dinamitleyen bu tehlikeli tutum sahipleri unutmasınlar ki, böyle devam ederlerse halk, yok edilen meşruiyeti sokakta aramaya başlar. İktidar aklını başına alsın.” dedi.

  Diktatörlüğe doğru gidiyoruz

  MHP Grup Başkan Vekili Yusuf Halaçoğlu, yargıya siyasi baskının kabul edilemeyeceğini söyledi. Halaçoğlu, “Siyaset hukukun üzerinde olmamalı. Orada bir seçim yapılıyorsa bu seçimde kim kazanıyorsa herkesin saygı duyması gerekir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, HSYK’ya 4 üye seçecek. Kendisi geçmişte suçlandı, birtakım isnatlarda bulunuldu, telefon görüşmeleri bilmem neler dendi. Peki kendisinin seçeceği üyelerin tarafgir olup olmayacağına nasıl karar vereceksiniz?” dedi.

  MHP Isparta Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Süleyman Nevzat Korkmaz ise Ünal’ın açıklamalarının AKP zihniyetini göstermesi adına da ibretlik olduğunu belirtti. Korkmaz, “O zaman neden seçim yapılıyor? Anayasa’yı değiştirsinler. Anayasa’dan mahkemelerin bağımsız ve tarafsız yönündeki maddeleri kaldırsınlar. ‘Hakim ve savcılar hükümetin memurudur, güçler ayrılığına da gerek yoktur’ desinler. Türkiye Cumhuriyeti’nin adını da AKP devleti olarak değiştirsinler. AKP, bağımsız yargıdan rahatsız. Kendisine bağlı hakim ve savcılar olsun istiyor.” ifadelerini kullandı.

  Zaman

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ