19 Mart 2019 Salı
  İstanbul11 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  POLİSLERİN AVUKATI ÖMER TURANLIDAN ŞOK BİLGİ?
  26 Eylül 2014 Cuma 22:16

  POLİSLERİN AVUKATI ÖMER TURANLI'DAN ŞOK BİLGİ?

  Turanlı, gözaltına alınan polislerin yaşadıkları hukuksuzluklar konusunda Anayasa Mahkemesi’nin karar vermek için, Adalet Bakanlığı’nın görüşünü beklememesi gerektiğini söyledi.

  Turanlı, gözaltına alınan polislerin yaşadıkları hukuksuzluklar konusunda Anayasa Mahkemesi’nin karar vermek için, Adalet Bakanlığı’nın görüşünü beklememesi gerektiğini söyledi.

  Yasada böyle bir zorunluluk bulunmadığını anlatan Polis avukatlarından Ömer Turanlı, Bakanlığın objektif olmadığının altını çizdi.

  Sahur baskını ile gözaltına alınan ve gözaltı süreçlerinde yaşanan hukuksuzluklarla gündeme gelen polisler avukatları aracılığı ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, söz konusu şikayetler hakkında karar vermek için bakanlıktan savunma istedi. Bakanlığın savunmasının beklenmemesi gerektiğini düşünen avukatlar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

  Avukatlar adına konuşan Ömer Turanlı, “Gözaltında yaşanan ‘Kaç İsmail kaç’ vakaları, haksız gözaltılar, UYAP’a kedi girme hadisesi, gözaltı süreleri dolduğu halde haksız ve hukuka aykırı olarak müvekkillerin adliyede tutulması hadisesi bütün bunları kapsar şekilde Anayasa Mahkemesi’ne biz şikayetlerimizi yaptık.

  Yaptığımız bu müracaatlar Anayasa Mahkemesi’nin bütün derecatlarından geçmiştir. Anayasa Mahkemesi bizim bu müracaatlarımızın kabul edilebilirliğine karar vermiştir. Mahkeme bizim bu müracaatımızın kabul edilebilirliğine yönelik raporunu da Adalet Bakanlığı’na göndermiştir. Bakanlığın görüşü savunması istenmiştir.” ifadelerini kullandı.

  'ANAYASA MAHKEMESİ'Nİ HİÇBİR KURUM KURULUŞ YÖNLENDİREMEZ'

  Bakanlığın görüşünün Anayasa Mahkemesi’ni bağlamayacağını belirten Turanlı şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi en üst mercidir. Mahkemeye hiçbir kurum kuruluş görevinin dışında yönlendirme yapamaz. Adalet Bakanlığı’nın görüşünün beklenmemesi gerekir. Müvekkillerimiz ciddi şekilde mağdur edilmiştir. Bu mağduriyetleri de Anayasa Mahkemesi’nin bizzat kendileri tarafından zaten tespit edilmiştir. Bu aşamadan sonra Adalet Bakanlığı’nın bir ay gibi bir bekleme süresi var. Bir ay da ek süre alma durumu var. Bütün bunlar göz önüne alındığında müvekkillerimizin mağduriyeti kat be kat artacaktır.

  Bizim bu şikayetlerimiz HSYK tarafından oy birliği ile karar altına alınmıştır. Yani HSYK oy birliği ile şunu demiştir: Çağlayan Adliyesi’ndeki mevcut soruşturmayı yürüten İrfan Fidan evrakta sahtecilik yapmıştır.

  Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin gerek kendi derecelerinden geçerek kabul edilebilirliğine ilişkin verdiği karar gerek HSYK’nın verdiği bu kararlar nazara alınarak kesinlikle Adalet Bakanlığı’nın görüşünün beklenmemesi gerekir. Yasada böyle bir zorunluluk yoktur. Bütün hukuksuzluklar kamuoyunun malumudur.

  Biz Adalet Bakanlığı’nın şu ana kadar yaptığı şeyleri göz önüne alarak bakanlık zaten objektif görüş belirtmez. Çünkü Adalet Bakanlığı bu soruşturmaların göbeğindedir. Müdahilidir. HSYK seçimlerine de müdahil olması iddialarımızı ispatlayan son bir delildir.”

  'SAVUNMA YAPAMIYORUZ, DOSYA HALA BİZE VERİLMEDİ'

  Turanlı, selam tevhit soruşturması nedeniyle hukuka aykırı şekilde tutuklanan müvekkillerinin 2 ay geçmesine rağmen tutuklamaya sebep olan selam tevhit dosyasının halen kendilerine verilmediğini de ekledi.

  'Bir avukatın savunma yapabilmesi için dosyaya ihtiyacı olduğunu, ama bu hakkın da ellerinden hukuksuz bir şekilde alındığını' belirtti. Turanlı, 'Müfettiş raporları istiyoruz ama savcı bende değil diyor' diyerek, ortadaki hukuksuzluklara dikkatleri çekti; Anayasa Mahkemesi hukukun koruyucusudur, artık bu hukuksuzluklara dur demesi gerekiyor.

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ