18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Rusya ve İran’dan Türkiye’ye rest
  14 Ekim 2014 Salı 00:24

  Rusya ve İran’dan Türkiye’ye rest

  Türkiye’nin Esad’ın devrilmesi konusundaki ısrarcı tutumu tepki çekti.

  Türkiye’nin Esad’ın devrilmesi konusundaki ısrarcı tutumu tepki çekti.


  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan, “Suriye’nin milli egemenliğine karşı yapılacak hatalı girişim kötü sonuçlar doğurur. Türkiye’yi uyardık” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, “Suriye’de rejimi değiştirme niyetleri Rusya açısından kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın düşmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Abdullahiyan, Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde düzenlenen, “Irak ve IŞİD’e Karşı Uluslararası İttifak” konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, Esad’ın devrilmesine İran’ın izin vermeyeceğini belirterek, şunları ifade etti: “ABD, IŞİD’e saldırmadan önce İran’a, Beşşar Esad hükümetinin merkezlerine saldırı planları olmadığına ilişkin bilgi verdi. Benzer bilgiyi Şam hükümetine de verdi ancak buna rağmen bu konuda onlara güvenmiyoruz. Bu yüzden gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ABD veya başka bir ülke tarafından Suriye’nin milli egemenliğine karşı yapılacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü hatalı girişim kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu konuda Türkiye’yi uyardık.” Abdullahiyan, Ayn el-Arap’taki durum hakkında İran’ın, Suriye rejimine yaptığı yardımlar çerçevesinde bölgedeki kürtlere yardım için gerekli girişimlerde bulunduğunu söyledi. Yardımların içeriğine ilişkin bilgi vermeyen Abdullahiyan, “Ayn el-Arap’taki krizi sona erdirmek için bölge ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Dostumuz Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerinde önemli rol oynayabileceğini düşünüyoruz” dedi.

  Lavrov’un tepkisi
  Türkiye’nin IŞİD’e yönelik uluslararası koalisyona katılma çağrılarına “Esad’ı devirme şartı” getirmesine karşılık Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da sert açıklamalarda bulunmuştu. Lavrov, “Terörle mücadeleyi paravan olarak kullanarak Suriye’de rejimi değiştirme niyetleri Rusya açısından kabul edilemez. Bu yöndeki açıklamaları esefle karşılıyoruz” demişti.

  Yeniçağ

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ