19 Mart 2019 Salı
  İstanbul11 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  SABAH GAZETESİ ERDOĞANI YALANLADI
  16 Ekim 2014 Perşembe 23:53

  SABAH GAZETESİ ERDOĞAN'I YALANLADI

  Kobani bahaneli PKK eylemlerinin arkasında Hizmet Hareketi'nin olduğunu iddia eden Erdoğan'ı, iktidar yanlısı Sabah, yalanladı.

  Kobani bahaneli PKK eylemlerinin arkasında Hizmet Hareketi'nin olduğunu iddia eden Erdoğan'ı, iktidar yanlısı Sabah, yalanladı.

  Terör örgütü PKK, Kobani'de yaşananları bahane ederek şehirlerde eylemler başlatmıştı. Kamu kurumlarını, bankaları, okulları, öğrenci yurtlarını yakan, sokakları savaş meydanına çeviren PKK eylemleri için Erdoğan, bu olayların arkasında "Pensilvanya da var" diyerek Hizmet Hareketi'ni hedef göstermişti.

  Erdoğan'a cevap, iktidara yakınlığı ile bilinen ve 'Havuz medyası' olarak tanınan Sabah Gazetesi'nden geldi. Sabah, bugün 'PKK eylemleri'nin arkasında 'PKK'nın olduğunu "PKK'nın Hainliği Telsize Takıldı" başlıklı haberiyle duyurdu.

  İşte, Sabah'ın o haberi:

  PKK'nın Hainliği Telsize Takıldı

  Bingöl saldırısından sonra güvenlik birimleri PKK telsizlerini dinledi. Kandil’in eylemi ‘üstlenmeyin’ talimatı verdiği öne sürüldü.

  9 Ekim'de Bingöl'deki silahlı saldırıyla ilgili güvenlik birimleri önemli istihbaratlara ulaştı. Saldırıdan iki gün önce PKK telsizinden Bingöl'de neden eylem yapılmadığı yönünde Bingöl kırsalındaki silahlı gruplara yapılan eleştiriyi tespit eden istihbarat birimleri, olayın ardından bu kez eylemin üstlenilmesi için yapılan telsiz görüşmesini saptadı. PKK telsizlerini dinleyen güvenlik birimleri, saldırıdan bir süre sonra PKK'nın sözde Orta Saha sorumlusu ile Halk Savunma Merkezi Türkiye sorumlusu arasındaki telsiz konuşmasını kaydetti.

  ANKARA'YA GÖNDERİLEN BİLGİ

  "Amed eyaleti" olarak adlandırılan bölgede silahlı faaliyetlerden sorumlu olan ve "Ararat" telsiz kodunu kullanan Orta Saha sorumlusunun, "Rojhat" telsiz kodunu kullanan Halk Savunma Merkezi Türkiye sorumlusu ile görüşmesinde, silahlı saldırının Bingöl kırsalındaki örgüt mensuplarınca gerçekleştirildiği yönünde 'tekmil' verdiği belirtiliyor.

  Saldırı sonrası oluşan kamuoyu tepkisi nedeniyle Kandil'deki PKK Ana Karargah Komutanlığı'ndan "olayın üstlenilmemesi" ve "farklı yansıtılması" yönünde talimatlar iletildiği de gelen bilgiler arasında. Telsiz görüşmelerine yansıyan bu durum sonrasında eylemin "ana karargâhın bilgisi dışında yerel birimlerce gerçekleştirildiği" yönünde ters bilgilendirme uygulaması yapıldığı anlaşıldı.

  Bu tespitler, hem soruşturmayı yürüten Bingöl Cumhuriyet Savcılığı'na, hem de Ankara'daki ilgili güvenlik kurumlarına ulaştırıldı. Bu çerçevede, Başbakanlık'a da bilgilendirme yapıldığı öğrenildi.

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ