17 Ocak 2019 Perşembe
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Soma Madeni Sahibine Teslim Edildi
  13 Eylül 2014 Cumartesi 00:48

  Soma Madeni Sahibine Teslim Edildi

  Manisa'nın Soma ilçesinde 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan facianın meydana geldiği madende gerekli bilirkişi incelemesi tamamlanarak, ocak işletmeci şirkete teslim edildi.

  Manisa'nın Soma ilçesinde 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan facianın meydana geldiği madende gerekli bilirkişi incelemesi tamamlanarak, ocak işletmeci şirkete teslim edildi.

  Soma Kömürleri A.Ş. tarafından işletilen Eynez Maden Ocağı'nda 13 Mayıs 2014 Salı günü meydana gelen ve 301 kişinin şehit olduğu faciayla ilgili adli soruşturmada, arama kurtarma çalışmalarının ardından devam eden yangın sebebiyle ağzı duvarla örülmesi sonucu girilemeyen ocak, gerekli şartların oluşmasıyla yeniden açılarak bilirkişi incelemesi yapıldı.

  Soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, ağzının duvarla örülmesine soruşturma açısından sakınca olmaması sebebiyle izin verilen maden ocağında, 15 Temmuz itibarıyla olay yeri inceleme ve keşif işlemi için uygun şartların oluştuğu bilgisinin alındığını belirtti. Bu çerçevede soruşturmada görevli Soma cumhuriyet savcılarının bilgisi ve bir cumhuriyet savcısı nezaretinde tahlisiye, olay yeri inceleme ve fotoğraf bilirkişileriyle şirket yetkilileri de hazır bulunarak, ocak ağzı açılarak madenin havalandırılmasının sağlandığını bildirdi.

  Soma İlçe Jandarma Komutanlığı görevlilerince tutanak altına alınan işlemin ardından soruşturmada görevli savcı nezaretinde tahlisiye, olay yeri inceleme, fotoğraf, maden ve elektrik bilirkişisiyle A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanından oluşan bilirkişi heyetinin, hazır bulunan şirket yetkilileriyle birlikte maden ocağına girerek inceleme ve keşifte bulunduğunu belirten Başsavcı Şahiner, şunları kaydetti: "Madende 16 Temmuz 2014 tarihinde yapılan olay yeri inceleme keşfinin ardından hazırlanan olay yeri inceleme ve keşif tutanağıyla maden ocağında tekrardan soruşturma kapsamında yeni bir keşif işlemi icrasının gerekli olmadığına dair karar verildi. Maden ocağında ve maden sahasında soruşturma kapsamında yapılması gerekli başkaca bir işlem kalmadığından, maden ocağı şirket yetkililerine tutanakla teslim edildi ve bu durum ELİ Müessese Müdürlüğüne bildirildi."

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ