18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul7 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  THY’nin 200 İranlı Pilotla Anlaştığı İddiası Mecliste
  15 Eylül 2014 Pazartesi 18:13

  THY’nin 200 İranlı Pilotla Anlaştığı İddiası Mecliste

  Türk Hava Yolları'nın pilot sıkıntısını çözmek için 200 İranlı pilotla anlaştığı yönündeki iddiaları CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, TBMM’ye taşıdı.

  Türk Hava Yolları'nın pilot sıkıntısını çözmek için 200 İranlı pilotla anlaştığı yönündeki iddiaları CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, TBMM’ye taşıdı.

  CHP İzmir milletvekili Erdal Aksünger, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması isteğiyle verdiği soru önergesinde bu uygulamanın uluslararası krize neden olacağını ifade ederek “40 yıldır Batı dünyasına kapılarını kapatmış, ambargo altında hayatta kalmaya çalışan ve çoğu devlet tarafından havacılık ambargosu da uygulanan İranlı pilotlarının tercih edilme sebebi nedir?” diye sordu.

  Aksünger “THY, pilot sıkıntısı çekiyorsa elbette yurtdışından pilot istihdam edebilir. Ama belirlediği pilot adayları için dil yeterliliği ve pilotaj yeterliliği için uluslararası geçerliliği olan sınavları geçenleri tercih ederek… Duyumlarımıza göre bunların hiçbirisi gerçekleşmemiş. Ayrıca onlarca Türk pilotun işsiz olduğu ülkemizde, neden bütün pilotların İran’dan seçildiği de merak konusu. Uluslararası camiada İranlı pilotlara karşı güvenlik açısından ve uçuş yeterliliği konusunda ciddi güvensizlik mevcut. Buna rağmen neden İranlı pilotlarda ısrar ediliyor? Böyle giderse Suudi Arabistan’dan kabin memuru, Katar’da da hostes almaya başlar bunlar. Ulaştırma Bakanı bu konulara açıklık getirmek zorundadır.” dedi.

  Erdal Aksünger, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a şu soruları yöneltti;

  - THY bünyesinde istihdam edilmek üzere 200 adet İran’lı pilotun seçildiği iddiaları doğru mudur?

  - Onlarca genç pilotun işsiz olduğu Türkiye’de, THY’nin özellikle İranlı pilotları tercih etmesinin sebebi nedir?

  - Seçilen 200 pilotla mülakat yapmak için Hırvat Kaptan Boris Praprotnik’in görevlendirildiği doğru mudur? Söz konusu görevi yapabilecek Türk yetkili yok mudur?

  - Söz konusu mülakatlar neden İran’da yapılmaktadır?

  - THY pilot alımlarında “pilotaj yeterliliği” için uluslararası yeterliliği olan DLR 1, DLR 2 ve HTA uygulamaları İranlı pilotlar için de geçerli olacak mı?

  - Kadrosunda İranlı pilotların çalıştığı THY’nin uluslararası arenadaki imajı sizce nasıl olacaktır?

  TEMEL KOTİL İRAN'A GİDİP PİLOTLARLA ANLAŞTI İDDİASI

  Bu arada THY’nin 2016 yılında ciddi pilot sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağı ve bu olasılığa karşın THY Genel Müdürü Temel Kotil’in bizzat İran’a giderek 200 İranlı pilotla anlaştığı öne sürülüyor.

  Pilot istihdamı konusunda Uçuş Eğitim Başkanlığı'nın fikrinin dahi alınmadığı, operasyonu bizzat yürüten Temel Kotil’in, alımlarla ilgili Başpilot Kadir Dokuyucu'yu görevlendirdiği iddia edildi. Başpilot Kadir Dokuyucu’nun da İran'a giderek pilotlarla ilgili olarak gerekli görüşmeleri tamamladığı, 350 pilot arasından seçilecek 200 pilotun THY'de istihdam edilmesi için gerekli mülakatları yapmak üzere, THY'nin Hırvat Kaptan Boris Praprotnik'in görevlendirildiği ileri sürüldü.

  Kaynak:
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ