19 Mart 2019 Salı
  İstanbul11 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  TibNOT Gerçeğiyle Polislere Zulmü Deşifre Etti!
  11 Eylül 2014 Perşembe 22:15

  TibNOT Gerçeğiyle Polislere Zulmü Deşifre Etti!

  Polis eşi Ayşegül Öztürk'ün, gözaltına alınan eşi Ahmet Öztürk'ün acısıyla önce bebeğini kaybettiğini ardından vefat ettiğini hatırlatan Uslu, gözaltı gerekçelerinden biri olarak gösterilen TibNOT üzerinden 'o polislerin nasıl uyduruk iddialarla yargıland

  Polis eşi Ayşegül Öztürk'ün, gözaltına alınan eşi Ahmet Öztürk'ün acısıyla önce bebeğini kaybettiğini ardından vefat ettiğini hatırlatan Uslu, gözaltı gerekçelerinden biri olarak gösterilen TibNOT üzerinden 'o polislerin nasıl uyduruk iddialarla yargıland

  "Eğer programı kullanmak yasaksa neden İstanbul KOM müdürünü de gözaltına almıyorsunuz?

  Neden onay veren o savcı hakkında soruşturma açmıyorsunuz?

  Neden çalıştay düzenleyen bakan ve kadrolarına soruşturma açmıyorsunuz?

  Dahası o polisler gözaltındayken hamile kadınlar çocuklarını ve hayatlarını kaybediyor.

  Siz buna halen adalet diyorsanız sorarım; adalet buysa zulüm ne?"

  Emre Uslu/Taraf

  Adalet Buysa Zulüm Ne

  Önceki gün gözaltına alınan bir polisin 33 yaşındaki eşi Ayşegül Öztürk AKP zulmünün kurbanları arasına katıldı. Hiçbir suçu yokken gözaltına alınan eşininin acısıyla 4,5 aylık bebeğini kaybetti sonra da kan kaybından kendisi vefat etti. Allah merhumeye rahmet eylesin.

  O polislerin nasıl uyduruk iddialarla yargılandığını çok net bir örnek üzerinden anlatayım.

  27 Ağustos 2014 tarihinde 13 Emniyet mensubu TibNOT isimli programın kullandıkları için gözaltına alındı. Konula ilgili haberleri internetten bulabilirsiniz.

  Bilmeyen de sanır ki, o polisler, TibNOT diye bir casusluk programı yazılmış ve o programla casusluk yaptıkları için gözaltına alınmış. Zaten AKP çevrelerinin amacı da bu algıyı oluşturmak.

  TibNOT programı Emniyet birimlerinin kendi içinde geliştirdiği ve sadece Emniyet’in iletişim ağı PolNet üzerinden kullanılabilen bir tür paylaşım programı.

  İşlevi şu: Herhangi bir ilde bir operasyon yapılırsa o ilin sorumlusu operasyonu TibNOT üzerinden paylaşıma açıyor böylece merkezdeki ve ilgili illerdeki polis amirleri, operasyonun ayrıntılarını vâkıf olabiliyor, ona göre tedbirler alıyor.

  Örneğin eğer TibNOT programı kullanılıyor olsaydı, Trabzon Emniyet’i Yasin Hayal’i gözaltına aldığında, Hayal İstanbul’da Hrant Dink’i öldüreceğine ilişkin bir ifade vermişse, İstanbul’daki ilgili birimin amiri Hayal’in ifadesini TibNOT’a girip görebilir, cinayet önlenebilirdi.

  Bu programla aslında bir tür iç denetim de sağlanıyor. Yani o il bana cinayeti bildirmedi, haberim yoktu bahanelerini ortadan kaldırıyor program.

  Ayrıca Emniyet’in değişik birimlerinde TibNOT gibi, paylaşım amaçlı kullanılan yardımcı programlar mevcut.

  TibNOT programı bir süre deneme amaçlı olarak İstanbul Organize Şube birimlerinde kullanılıp çok başarılı bulunduğu için 6 Ocak 2009 tarihinde programı yazan polis memuru Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı (KOM)’un düzenlediği “İletişimin Denetlenmesinde Kullanılacak Olan Ortak Yazılım Geliştirme Çalıştayı”na çağrılmış. Çalıştayı isteyen ve açılışını yapan da dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay.

  TibNOT programı çalıştayda başarılı bulunduğundan programı yazan memur Bursa ve Kocaeli’nde görevlendirilip ilgili personele programın kullanımına ilişkin eğitimler vermiş. Tüm bu görevlendirmeler resmî yazılarla yapılmış. Hatta memura harcırah da yol masrafları da verilmiş.

  Şimdi sıkı durun... Terörle Mücadele Dairesi’nce 21.11.2012’de 81 ile resmî yazı yazılıp, TibNOT programının TEM’de kullanılamadığı ancak programın ileriki bir tarihte geliştirilerek hizmete açılacağı belirtiliyor.

  Dahası 30 Haziran 2014’te, yani Emniyet tasfiye edilip Emniyet’te kiraz toplar gibi toplanan AKP Komiserleri göreve getirildikten sonra, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Ömer Burak Aktaş İstanbul Başsavcılığı’na yazı yazıyor ve şöyle diyor: “Cumhuriyet Savcılıklarıyla koordineli olarak yürütülen soruşturmalarda TİB-NOT isimli yazılımın müdürlüğümüz tarafından kullanılması hakkında onay verilmesini istiyoruz.” 30.06.2014 günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı da TibNOT’un kullanılması konusunda onay veriyor.

  Başa dönelim... Adana’da ve diğer illerde gözaltına alınan o polisler, Emniyet’te herkesin bilip kullandığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kullanın diye onay verdiği TibNOT programını kullandılar diye gözaltına alınıyor.

  Emniyet’in çalıştay ile kabul ettiği, İstanbul Emniyet’inin halen kullandığı bir programı kullandılar diye bazı polisler gözaltına alınıyor, haklarında soruşturma açılıyor ve meslekten atılıyor.

  Eğer programı kullanmak yasaksa neden İstanbul KOM müdürünü de gözaltına almıyorsunuz? Neden onay veren o savcı hakkında soruşturma açmıyorsunuz? Neden çalıştay düzenleyen bakan ve kadrolarına soruşturma açmıyorsunuz? Dahası o polisler gözaltındayken hamile kadınlar çocuklarını ve hayatlarını kaybediyor.

  Siz buna halen adalet diyorsanız sorarım; adalet buysa zulüm ne?

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ