19 Mart 2019 Salı
  İstanbul11 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Türk Kürtlerin Peşmerge aşkı
  31 Ekim 2014 Cuma 00:17

  Türk Kürtlerin Peşmerge aşkı

  İlk olarak bu sabah peşmerge yetkililerinden oluşan 10 kişilik bir grup Kobani’ye geçti. Peşmerge yetkililerinin, YPG yetkilileriyle görüşeceği kaydedildi. Bu görüşmede Peşmerge'nin girişi ve silahların sevki netleştirilecek.

  Türkiye'den geçişi şova dönüşen peşmerge, IŞİD'le çatışmak üzere Kobani'ye geçmeye başladı.Kuzey Irak'tan hava ve kara yoluyla iki koldan Türkiye'ye giren yaklaşık 150 kişilik Peşmerge güçleri, ağır silahlarıyla birlikte Şanlıurfa'ya ulaştı. İki Peşmerge grubu Suruç'ta bir araya geldi.

  Habur'dan Şırnak'a giriş yapan Peşmerge konvoyu, 6 saatlik Habur-Suruç yolunu 16 saatte kat etti.

  İlk olarak bu sabah peşmerge yetkililerinden oluşan 10 kişilik bir grup Kobani’ye geçti. Peşmerge yetkililerinin, YPG yetkilileriyle görüşeceği kaydedildi. Bu görüşmede Peşmerge'nin girişi ve silahların sevki netleştirilecek.

  DAVULLU ZURNALI GEÇİŞ

  Öte yandan Peşmergelerin geçişi şova dönüştürüldü. Peşmerge konvoyu Habur Sınır Kapısı’ndaki işlemlerin tamamlanmasından sonra saat 05.45 sıralarında Türkiye’ye girdi. Yaklaşık 150 kişilik grup, peşmergeleri ellerinde Kürt bayraklarıyla sevgi gösterileriyle karşıladı.

  Konvoy, polisin sıkı güvenlik önlemleri altında Şanlıurfa’ya doğru hareket etti. Konvoy, Şırnak’ın Silopi ilçesi içine girmeden tamamlanmayan çevreyolu güzergahından geçiş yaptı. Peşmerge konvoyu, İpekyolu üzerinden Şırnak’ın Silopi, Cizre, Mardin Nusaybin, Kızıltepe ilçelerinden geçerek Şanlıurfa'ya ilerledi.

  Fotoğraf: Sevgi gösterileri Mardin’de izdihama dönüştü. Nusaybin ilçesine dün öğle saatlerinde ulaşan peşmerge konvoyu, İpekyolu üzerinde kalabalık gruplar tarafından karşılandı. Karşılama sırasında yoğunluk nedeniyle İpekyolu araç trafiğine kapandı.

  Konvoy Viranşehir'de havafişek gösterileri, "Kürdistan" sloganları, Bölgesel Yönetim ve PKK flamalarıyla karşılandı. Peşmerge yemek molası ve sağlık kontrolünün ardından Suruç'a ilerledi.

  BARZANİ'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, "Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine izin verdiği için Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz" dedi.

  Kürt Bölgesel Hükümetinin internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, 4 ülkeden 42 Kürt partisinin temsilcilerini kabul etti. Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, "Peşmerge'nin gidişinin Kobani için zaferler getirmesini diliyorum. Kürdistan bölgesinin, Kobani'ye askeri ve insani her türlü desteği devam edecek. Terör saldırılarının başladığı ilk günden itibaren Kürdistan Bölge Başkanlığı, ABD ve koalisyon güçleriyle temas halindeydi" ifadelerini kullandı.

  Açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki kantonların ve Kürt bölgesinde ofis açmasına izin verilmesi için siyasi parti temsilcilerinin, Neçirvan Barzani'den talepte bulundukları kaydedildi.

  KAYNAK: HABERVİTRİNİ

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ