18 Ocak 2019 Cuma
  İstanbul6 °C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsünün böreği yapıldı
  Erdoğandan 3. Köprü işçilerine ikramiye müjdesi
  Bakan Yıldırım çalışanlarla 3. Köprünün sevincini yaşadı
  Yeni Zelandada özel mülk olan plaj halka açıldı
  Büyük miras davasında son doğru
  Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  YARGI PAKETİNE MUHALEFETTEN SERT TEPKİLER
  16 Ekim 2014 Perşembe 08:14

  YARGI PAKETİNE MUHALEFET'TEN SERT TEPKİLER

  'Yandım Allah' diye bağıranlar daha berbatını yapıyor; faşizme çeyrek kala uygulamaları; 90'lı yıllardan çok daha geri yasalar çıkartılıyor...

  'Yandım Allah' diye bağıranlar daha berbatını yapıyor; faşizme çeyrek kala uygulamaları; 90'lı yıllardan çok daha geri yasalar çıkartılıyor...

  TBMM'ye sunulan 35 maddelik yeni yargı paketine muhalefet partilerinin milletvekillerinden sert tepkiler art arda geliyor. Milletvekillerinin eleştirilerinin odağında ise getirilmeye çalışılan yeni yasaların demokrasi açısından ülkeyi 12 Eylül dönemine götürme tehlikesi yatıyor.

  "YANDIM ALLAH' DİYE BAĞIRANLAR DAHA BERBATINI YAPIYOR"

  MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, TBMM'ye sunulan yeni yargı paketine sert tepki göstererek "Türkiye'de ilginç bir yapıyla karşı karşıyayız. Kendinize geldiğinde 'yandım Allah' diye bağıranlar, kendisi iş başına geldiğinde daha berbatını yapmaktadır." şeklinde konuştu.

  MHP Ankara Milletvekili Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Türkiye'nin ilginç bir yapıyla karşı karşıya olduğunu ifade ederken, Meclis'ten bu tip bir düzenlemenin kolay kolay geçeceğinin zannedilmemesi gerektiğini söyledi.

  Türkiye'de ifade özgürlüğünün büyük bir baskı altında olduğunu ifade eden Yeniçeri, "Yapılan değişiklikle Türkiye'de sıkıyönetim ilan etmeden adeta hükümet her istediğini yapabilir bir durum ortaya çıkarır. Ama yasalar değil, yasaların uygulayıcıları önemlidir. Daha önce bu yasalar çıkmadan somut delile dayanmadan tutuklama yapılamıyordu. Ama biz şunu gördük; hiçbir somut delile dayanmadan adam tutuklama da yaptı. Türkiye'de ilginç bir yapıyla karşı karşıyayız. Demokrasi herkes içindir. Herkese lazımdır. Kendisine geldiğinde 'yandım Allah' diye bağıranlar, kendisi iş başına geldiğinde daha berbatını yapmaktadır." şeklinde konuştu. Yeniçeri, Meclis'ten bu tip bir düzenlemenin kolay kolay geçeceğinin zannedilmemesi gerektiğini söyledi.

  TANAL: KANUNLAR YAPILIRKEN GENEL OLUR, ÖZEL OLMAZ

  CHP Milletvekili Mahmut Tanal, tartışılan yeni yargı paketi için kanunların genel olduğu, kişilere özel kanun çıkartılamayacağını kaydederek "17-25 Aralık operasyonlarında bakan ve çocukları rüşvet ve yolsuzluğa bulaşanlarla ilgili soruşturma yapan savcı ve hâkimleri cezalandırma, öncesini ödüllendirme." dedi.

  CHP İstanbul Milletvekili Tanal, AKP'nin Meclis'e sunduğu yargı düzenlemesine tepki gösterdi. Tanal, hakim ve savcılara yönelik yapılan sicil affının tarihine dikkat çekerek 1 Eylül 2013 kadar sicili olan savcı ya da yargıçlara af getirildiğini kaydetti. Bu tarihten önceki Balyoz, Ergenekon, KCK, Odatv davaların savcılara af getirildiğini belirten Tanal, "Kime ceza getiriyorlar? 17-25 Aralık operasyonlarında bakan ve çocukları rüşvet ve yolsuzluğa bulaşanlarla ilgili soruşturma yapan savcı ve hâkimleri cezalandırma, öncesini ödüllendirme. Kanunlar yapılırken genel olur, özel olmaz." şeklinde konuştu. "Burada hukuk devletinden uzaklaşma var" diyen Mahmut Tanal, temel hak ve özgürlükten uzaklaşma olduğunu belirtti. Güvenlik adına insan haklarından vaz geçilemeyeceğini vurgulayan Tanal, "Maalesef burada insan devlet içindir anlayışı ön plana getiriliyor. Yani devlet birinci planda, insan ikinci planda." ifadelerini kullandı.

  CHP'Lİ KOÇ: FAŞİZME ÇEYREK KALA UYGULAMALARI

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken bir basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Koç, emniyet güçlerinin yetkilerinin arttırılmasını öngören kanun tasarısını eleştirerek "Bir panik yasasıyla 12 Eylül'ü anımsatan bir yasa düzenlemesi ile karşı karşıya Türkiye. Türkiye'yi uçuruma götürmeniz an meselesi. En temel demokratik haklar kişisel özgürlükler kelepçelenmek isteniyor. Bir devlet kelepçesi takılmak isteniyor. Faşizme çeyrek kala uygulamalarına karşı CHP olarak hem siyasi hem hukuki mücadelemizi vermeye devam edeceğiz" dedi.

  Parti Sözcüsü Koç, ayrıca son dönemde gündemde olan eğit-donat uygulaması ile ilgili olarak ise Türkiye'nin bu uygulamayı daha önceden yaptığını savunarak "Siz bunu yapıyordunuz zaten. Bunlar da belgelendi. Milletvekillerimiz gitti Hatay'daki kamplara, sokmadınız. Orada insanların silahlandırıldığını Suriye'ye gönderildiğini dünya alem biliyor. Şimdi bunu uluslararası bir koalisyon projesi olarak gösteriyorsunuz. Kim bu ılımlı muhalifler? Tüm bu eğittikleriniz daha sonra IŞİD'e terörist malzemesi olacak" ifadelerini kullandı.

  ALTAN TAN: TMK KALDIRILACAK DERKEN TEKRAR BAŞA DÖNDÜK

  HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında AKP'nin TCK ve CMK'da çok köklü değişiklikleri öngören, özgürlükleri sınırlayan 35 maddelik yeni bir yargı paketini eleştirdi. "Türkiye demokratikleşecekti, yeni bir anayasa yapacaktı. Mevcut TMK kaldıracak derken tekrar başa döndük." diyen Tan, 12 Eylül'e, Çiller dönemindeki yasalara dönüldüğünü kaydetti.

  "Böyle bir günde kara mizah, irone ne kadar doğru olur?" diyen Tan, "141 ve 142. maddeleri bu pakete koysanız tüy diker." ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın paketin güvenlik tedbirleriyle alakası olmadığını söylediğini aktaran Tan, "Peki neyle alakası var? Şeker çuvalı mı; bunlar ne?" diye konuştu. "Ayıp örtülmüyor, mızrak çuvala sığmıyor." diyen Tan, Avrupadakinin aynısı mı yoksa başka birşey mi getirildiğini bilmediğini ve o polemiğe girmek istemediğini kaydetti. "Avrupa'daki yasaları getirin, Taksim Meydanında da bizi asın. Biz de demokrasi bayramının kurbanı olalım." diyen Tan, "Türkiye'nin kaostan çıkmasının tek bir yolu var. Radikal, cesur bir demokratik hamle. Adım ne zaman; bugün, bu gece. Bunu yapamazsa, bu tekrar geri sayacak. Bu ülke yanarsa hepimiz yanacağız." şeklinde konuştu.

  "Bu gidişat, gidişat değil." diyen Tan, Kürt sorununa atıfta bulunarak yüz yıllık sorun bir günde çözülemezse kaç günde çözüleceğini sordu. "Sen sabretsen de zaman sabretmez." Arap atasözünü hatırlatan Tan, acilen bir Ortadoğu vizyonunun ortaya koyulması, bütün Türkiye'nin üzerinde ittifak edecek yeni bir siyaset belirlenmesine gerek olduğunu ifade etti.

  SEBAHAT TUNCEL: 90'LI YILLARDAN ÇOK DAHA GERİ YASALAR ÇIKARTIYORUZ

  Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Sebahat Tuncel, "90'li yıllardan çok daha geri yasalar çıkartıyoruz. Şuan çıkartılan yasalar iddia ediyorum 90'li yıllardaki TMK'ya bakın, TCK'ya bakın, yasalara bakın ondan çok daha geri, toplumu cendere altına alan yasalar çıkartılıyor." dedi.

  HDP milletvekilleri ve aynı zamanda Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüleri Sabahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel geçen yıl birincisi düzenlenen ve ikincisi 18-19 Ekim'de Ankara'da yapılacak olan Demokrasi ve Barış Konferansı hakkında basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi. Konferansa Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kurulan Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, Kadın-Erken Fırsat Eşitliği Komisyonu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu gibi komisyonlar davet edildi. Konferans için, çözüm süreci ile ilgilenen milletvekillerine de davetiye gönderilirken STK, oda, sendika ve çok sayıda sivil toplum kuruluşlarına da davetiye gönderildi.

  "ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLAYAN BAŞKA YASALARA ADIM ATILAMAYA ÇALIŞILDI"

  Zaman'ın haberine göre, Basın toplantısı sonrası milletvekilleri gündeme ilişkin sorular da cevap verdi. "Çözüm Süreci'ni Bülent Arınç yürütüyor. Konferansa o adavet edildi mi?" sorusuna Tuncel, "Biz alanlarına göre davetiye gönderdik. Katılıma açık. 'Katılmak istiyoruz' diyen herkesi bekliyoruz. Heyetlerimizin yaptığı görüşeme var. Heyetlerimizin bakanlarla dönem dönem görüşmeler yapıyor ama şimdiye kadar ortaya çıkan durumda henüz somut bir pratik yok aksine barış ve çözümden umudunu kesin bir Türkiye'ye doğru gidiyoruz. Ha olacak, yasalar değiştirilecek, TMK kaldırılacak, demokratik bir süreç başlayacak diye beklerken şimdi özgürlükleri tamamen kısıtlayan hatta özgürlüğü kısıtlayan başka yasalara adım atılamaya çalışıldı. Umarız bundan geri adım atar hükümet." şeklinde cevap verdi.

  Zaman

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  ANALİZ